Parimpar Dergisi’nin
YİRMİ BİRİNCİ SAYISI!
Tarih ve Çocuk Derginiz Parimpar’ın İlkbahar sayısı ile tarihe doğru yolculuğumuza devam ediyoruz.
 

✏ Mutfaklarımızdaki ocaklar nasıl icat edildi dersiniz? İnsanların ısınma ihtiyacını karşılayan ateş, sence nasıl kontrol altına alındı? Peki, odun ve kömür ateşinden günümüzdeki gaz ocaklarına dönüşüm sence nasıl oldu? İlk gazlı ocağa “Mavi Alev Cihazı” denildiğini duymuş muydun?

✏ Güney Amerika’nın batısında yer alan Peru’yu ne kadar tanıyorsun? “Kralların Kenti” ismiyle anılan başkent Lima’yı daha yakından tanımak ister misin? Amerika kıtasının keşfi sırasında, sence bu güzel ülkenin insanları nasıl bir hayat sürüyordu? Dünya genelinde bulunan tüm lamaların, üçte birinin Peru’da yaşadığını biliyor muydun? Peru’da bulunan Nazca Çizgileri, sence ne olabilir?

✏ Muğla ilimizin Bodrum ilçesindeki Halikarnassos Antik Kenti hakkında neler biliyorsun? Sence bu kentin, Tarihin Babası kabul edilen Heredot ile bir ilgisi var mı? Tarihin ilk kadın amirali olarak kabul edilen Artemissia’nın burada yaşadığını biliyor muydun?

✏ İlk kadın savaş fotoğrafçımız olan Semiha Es ile röportaj yapmak ister miydin? Semiha Hanım’ın bu mesleği yaparken ne maceralar yaşadığını öğrenmek ister misin?

✏ Türkiye’de ilk yerli şeker üretiminin 26 Kasım 1926 tarihinde olduğunu biliyor muydun? Alpullu Şeker Fabrikasının ürettiği bu şekerin, Türk şeker sanayisinin kuruluş günü olarak kabul edildiğini duymuş muydun? Peki sence, yiyeceklerimize tatlı lezzet katan bu şekerler nasıl üretilir?

✏ Yüzden fazla eğlenceli çocuk kitabı yazan Muzaffer İzgü’yü tanıyor musun? Onun yazdığı bir hikâye kitabını okudun mu hiç? Sence Muzaffer İzgü, çocuklar için eğlenceli hikâyeler yazmaya neden karar vermiş olabilir, öğrenmek istemez misin?

✏ Islak saçlarımızı kurutmaya yarayan saç kurutma makinelerinin tarihsel gelişim süreçlerini öğrenmek ister misin? Eski zamanlarda soba borusu yardımıyla saç kurutmaya çalışan insanlar olduğunu okuyunca çok şaşıracaksın.

✏ Paskalya Adası’nda 887 adet dev heykel olduğunu duymuş muydun? Şans kurabiyesi ne zaman yapılmaya başlandı? Uzaya giden ilk köpeğin adı neydi? Paslanmaz çelik nasıl icat edildi? Poşet çaylar ilk kez ne zaman kullanıldı? Meyve aromalı sakızlar nasıl yapıldı?

Tüm bu soruların cevaplarını bulmak, bulmaca ve İngilizce etkinliklerle eğlenmek istiyorsan, Haydi, tarihe doğru bir kez daha yolculuğa çıkalım!