Parimpar Dergisi’nin
ON DOKUZUNCU SAYISI!
Tarih ve Çocuk Derginiz Parimpar’ın Sonbahar sayısı ile tarihe doğru yolculuğumuza devam ediyoruz.
 

✏ Yolculuklarımız esnasında karşımıza çıkan trafik lambaları, uzun yıllardır insanların hayatlarını kurtarıyor. İnsanlar, trafik problemini güvenli bir şekilde çözebilmek için farklı çözümler aradı. Peki düşündün mü hiç, ilk trafik lambasının nasıl icat edildiğini? Her trafik lambasının başında bir görevli beklediğini öğrendiğinde oldukça şaşıracaksın

✏ Endonezya isimli bir ülke hiç duydun mu? Sence bu ülke, dünyamızın neresinde yer alıyor? Peki bu ülkenin insanları, hangi doğal şartlarda yaşıyor? Dünyanın eşsiz güzelliklerine ev sahipliği yapan Endonezya’da ilkel hayat yaşayan 40’tan fazla kabile olduğunu duymuş muydun hiç?

✏ Kütahya ilimizin sınırları içerisinde bulunan Aizanoi Antik Kenti hakkında neler biliyorsun? Sence bu kentin hangi kalıntıları günümüze kadar uluşabilmiş? Bu kentte ticari hayatın gelişmiş olduğunu duymuş muydun?

✏ İlk Türk kadın gazetecilerimiz arasında yer alan Selma Rıza ile röportaj yapmak ister miydin? İstanbul’un haksız işgaline de tanık olan Selma Hanımı, yakından tanımak ister misin?

✏ Uluslararası ölçekli Kadınlar Birliği Kongresinin 1935 yılında İstanbul’da düzenlediğini duymuş muydun? 44 farklı ülke temsilcisinin katıldığı bu kongrede neler yaşanmış olabilir? Bu kadınların, Türkiye’deki kadın haklarına ve Mustafa Kemal ATATÜRK’e bakış açısını öğrenmek istemez misin?

✏ Çocukların ona verdiği isimler “Türkiye’nin Masalcı Babası” Eflatun Cem Güney’i tanıyor musun? Çocuklara, serüven ve heyecan dolu masallar anlatan Masalcı Baba’yı daha yakından tanımak ister misin?

✏ Bilgisayar klavyelerinin tarihsel gelişim süreçlerini öğrenmek ister misin? Türkiye’nin ilk teleprinter cihazı sence ne zaman üretilmiştir?

✏ İlk yangın merdivenleri, ilk saksafonlar sence nasıldı? Hava taşıtı olan kutu uçurtmalarını duydun mu hiç? Parmak izlerinin neden kişiye özel olduğunu biliyor musun? Ananas meyvesinin bir zamanlar güç göstergesi olduğunu duymuş muydun? İlk masa örtüleri sence nasıldı?

Tüm bu soruların cevaplarını bulmak, bulmaca ve İngilizce etkinliklerle eğlenmek istiyorsan, Haydi, tarihe doğru bir kez daha yolculuğa çıkalım!