Parimpar Dergisi’nin
ON YEDİNCİ SAYISI!
Tarih ve Çocuk Derginiz Parimpar’ın İlkbahar sayısı ile tarihe doğru yolculuğumuza devam ediyoruz.
 

✏ Yangınlar yüzyıllar boyunca canlıların hayatlarını tehdit etti. İnsanlar yangınla mücadele edebilmek için farklı çözümler aradı. Peki düşündün mü hiç, ilk yangın söndürücünün nasıl icad edildiğini? Oksijensiz kalan ateşin nasıl söndüğünü öğrendiğinde oldukça şaşıracaksın.

✏Bulgaristan’ı ne kadar tanıyorsun. Lütenitsa’yı duydun mu hiç? Hiç Baniçka yedin mi? Bulgaristan’ın sana oldukça tanıdık gelecek yemeklerini öğrenmek ister misin? Yoğurdun mucidi Stamen Grigorov’un köyünde bir yoğurt müzesi olduğunu biliyor muydun?

✏İnsanların temizlenme ihtiyacını karşılamaları için kurulmuş olan büyük hamamların, milattan önceki devirlere kadar bir geçmişi olduğunu duymuş muydun? Peki hamamda kullanılan araç ve gereçlerin isimlerini öğrenmek ister misin? Ülkemizde ziyaret edebileceğin hamam müzelerinin olduğunu biliyor muydun?

✏Ülkemizde ilk olimpiyat madalyası kazanan sporcumuz Yaşar Erkan’ın, rakibine bilerek yenildiğini biliyor muydun? Peki Yaşar Erkan’ın Atatürk ile olan hatırasını bilmek ister misin

✏ Ülkemizde, 100 yılı aşkın bir süredir var olan bir müzik grubu olduğunu biliyor muydun? Tire Armonik Bandosu’nun hikayesini okuduğunda çok şaşıracaksın. Türkiye’de Cumhuriyetiyle yaşıt olan bu bandoyu daha yakından tanımak istemez misin?

✏ Türkiye’nin ilk kadın heykeltraşının başarı dolu hikayesine tanık olmak ister misin? Sence Sabiha Ziya Hanım, neden Bengütaş soyisimi almış olabilir?

✏ Çamaşır makinelerinin tarihsel gelişim süreçlerini öğrenmek ister misin? İlk örgü makinesinin hikayesini biliyor musun? Sence piyanonun mucidi kim? Akıllı telefon, ilk kez ne zaman icad edildi? Sarımsak kokusunu nasıl engelleyebilirsin? Buzlu dondurma nasıl keşfedilmiş olabilir? Zebraların vücutlarındaki desenlerin birbirlerinden farklı olduğunu biliyor muydun?

Tüm bu soruların cevaplarını bulmak, bulmaca ve İngilizce etkinliklerle eğlenmek istiyorsan, Haydi, tarihe doğru bir kez daha yolculuğa çıkalım!