Parimpar Dergisi’nin
ON ALTINCI Sayısı!
Tarih ve Çocuk Derginiz Parimpar’ın Kış sayısı ile tarihe doğru yolculuğumuza devam ediyoruz.
 

Evden çıkarken kapının anahtarını yanına almayı unutmaman gerekir. Peki düşündün mü hiç kapı kilitlerinin nasıl yapıldığını? Sence insanların değerli eşyalarının güvenliğini sağlayan ilk kilitler nasıldı? Oldukça basit örneklerini göreceğin kilitlerin tarihsel serüvenini öğrendiğinde oldukça şaşıracaksın.

Lionel Messi’yi tanımayan yoktur. Peki Messi’nin ülkesi Arjantin’i ne kadar tanıyorsun. Ulusal sporları Pato’yu, nefis kruvasanları Medialuna’yı duydun mu hiç? Futbolun başkenti Arjantin’i daha yakından tanımaya ne dersin?

Kız Kalesi veya Kız Kulesi denildiğinde aklına neresi geliyor? Aynı isimde bir çok yer olduğunu biliyor muydun?

Hiç ata bindin mi, binmek ister miydin? Peki ilk Türk Kadın Jokeyi Esin Zembilci’yi tanımak ister misin?

Ülkemizin ilk Dünya Güzeli kim sence? Bu kraliçemize Atatürk tarafından Ece soyismi verildiğini duymuş muydun? Keriman Ece’nin ne zaman Dünya Güzeli seçildiğini öğrenmek ister misin?

Gelecekte her alanda kullanıldığını göreceğimiz çağımızın teknolojik ürünü üç boyutlu yazıcıların serüvenini bilmek ister misin?

Hiç çocuk tiyatrosuna gittin mi? Sence sadece çocuklar için gösterilen tiyatrolar ne zaman başladı? Peki sadece çocukların sahnelediği tiyatrolar var mıydı?

Patates Kafa denilince aklına ne geliyor? Bu sevimli oyuncağın bir reklam yıldızı olduğunu biliyor muydun?

Mısır gevreği sever misin? Sence bu faydalı besin, nasıl oldu da vazgeçilmez bir hale geldi, öğrenmek ister misin?

Tüm bu soruların cevaplarını bulmak, bulmaca ve İngilizce etkinliklerle eğlenmek istiyorsan, Haydi, tarihe doğru bir kez daha yolculuğa çıkalım!